Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Zevalica Blog 2024-12-08

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, metode lečenja i prevencija. Bez ličnih iskustava i imena.

Kondilomi (HPV): Šta Treba da Znate o Simptomima i Lečenju

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, uzrokovani su humanim papiloma virusom (HPV). Ova neprijatna infekcija može izazvati nelagodnost, a ponekad i zabrinutost zbog mogućnosti recidiva ili komplikacija. U ovom članku ćemo detaljno objasniti uzroke, dijagnozu i dostupne metode lečenja.

Šta su kondilomi i kako izgledaju?

Kondilomi su izrasline na koži ili sluzokoži, najčešće u genitalnoj ili analnoj oblasti. Mogu biti sitne i ravne ili veće, sa karfiolastom površinom. Boja varira od beličaste do ružičaste. HPV virus inficira epitelne ćelije, a postoje desetine sojeva – neki su bezopasni, dok drugi (kao tipovi 16, 18, 31, 45) povećavaju rizik od raka.

Kako se prenosi HPV?

HPV se prenosi seksualnim kontaktom, čak i blagim dodirom sluzokože. Retko, može se preneti sa majke na dete tokom porođaja. Neke osobe su asimptomatski nosioci, što otežava prevenciju.

Dijagnoza: Zašto je drugo mišljenje važno?

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a ponekad su potrebna dodatna ispitivanja. Kao što je neko iskustvo pokazalo, preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre terapije – neke promene mogu biti polipoza (bezopasna), dok drugi slučajevi zahtevaju intervenciju.

Metode lečenja kondiloma

  • Krioterapija (tečni azot): Bezbolna metoda za male promene. Ponavlja se svakih 3–4 dana do nestanka bradavica.
  • Laser: Efikasan za unutrašnje kondilome (vagina, rektum).
  • Topikalni preparati: Podofilotoksin ili trihlorsirćetna kiselina – deluju lokalno.
  • Hirurško uklanjanje: Za velike ili uporne promene.

Važno je napomenuti da terapija uklanja vidljive promene, ali ne i virus iz organizma. Recidivi su česti, pa je neophodno praćenje.

Kondilomi tokom trudnoće

Usled promena u imunitetu, kondilomi kod trudnica mogu brzo da rastu. Lečenje je bezbedno tokom celog perioda trudnoće, najčešće laserskom vaporizacijom.

Prevencija: Vakcine protiv HPV-a

Dostupne su vakcine (Cervarix, Gardasil) koje štite od onkogenih sojeva HPV-a. Preporučuju se devojkama i ženama od 9 do 26 godina, idealno pre prvog seksualnog kontakta. Daju se u tri doze, a cena varira. Iako nisu obavezne u svim zemljama, smanjuju rizik od raka grlića materice.

Zaključak

Kondilomi su česta pojava, ali uz pravovremenu dijagnozu i terapiju mogu se kontrolisati. Ključno je konsultovati stručnjaka i pratiti stanje, posebno ako postoji rizik od malignih promena. Vakcinacija je efikasna preventivna mera, posebno za mlade osobe.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.